Frequently Asked Questions

Na co se mě často ptáte

Dotazy ke konzultacím

S jakým problémem můžu přijít?

Můžete přijít s jakýmkoli problémem – podstata je chuť a odhodlání ho řešit / vyřešit. Neexistují problémy vhodné či nevhodné, ani příliš malé či příliš velké. Jediné, co se se počítá, je to, jestli vám daná situace vadí a chcete s ní něco udělat.

Je můj problém dostatečně závažný, aby mělo smysl ho řešit?

Mnoho lidí si také klade otázku, jestli jejich problém je dostatečně závažný na to, aby ho měli řešit. Vždyť je kolem tolik lidí, kteří jsou na tom ještě hůř! Nebo si myslí, že k psychologům chodí jen blázni a zoufalci. Já si to nemyslím a přijde mi kolikrát velká škoda, když někdo nechá svůj problém zajít tak daleko, že řešení je pak velmi obtížné. A úplně zbytečně. Jako když dlouho odkládáte návštěvu zubaře, a co mohl být začínající kaz vyřešený pastou s vysokým obsahem fluoru, stane se kazem, který zahubí celý zub.

S psychickými problémy je to stejné. Čím déle váháte a odhodláte se zavolat až tehdy, když je situace opravdu vážná, tím delší a náročnější cesta k jeho vyřešení Vás čeká. Na druhou stranu, pořád lepší přijít pozdě než vůbec, protože dokud je člověk naživu, vždy může udělat něco, aby mu bylo lépe.

Bude mi stačit jedna konzultace?

Jedna konzultace ve většině případů stačit nebude – pouze pokud máte nějakou jednorázovou záležitost k probrání, typu „zjistila jsem, že můj táta má milenku, a nevím, jak se k situaci postavit“.

Ve většině ostatních případů pak první konzultace slouží pouze k pojmenování problému a pak jsou potřeba další, v rámci kterých budeme danou situaci řešit. Ze zkušenosti po prvním setkání doporučuji koupit balíček 5 konzultací – to je takové akorát množství, v rámci kterého se již leccos dá vyřešit.

Technické dotazy

Jak konzultace probíhají?

Sezení probíhají způsobem, že Vám budu klást otázky, na jejichž základě se budeme společně zamýšlet nad vašimi představami, očekáváními, způsoby chování, reakcemi, které by Vás samo o sobě nenapadlo zpochybnit, protože „tak je to přece jasné, normální, běžné, nutné…“ nicméně mnohdy to není funkční.

Kromě otázek Vám budu dávat zpětné vazby či se podělím o své zkušenosti. V konzultacích jde o to, abyste se v situaci a zejména sami v sobě lépe vyznali. Totiž dokud se dobře nevyznáme v tom, co se nám děje, nebo se neorientujeme sami v sobě, nedokážeme dělat vhodné kroky a najít řešení.

Co si mám připravit na první setkání?

Připravovat si nemusíte nic, jen může být praktické si předem trochu ujasnit, o čem chcete mluvit. Ale netřeba jít do žádných podrobností, já se Vás na všechny potřebné souvislosti v klidu vyptám. Cílem prvního sezení je zmapovat Vaši situaci a přijít na to, v čem (v jakém principu) Váš problém či nespokojenost spočívá.

Během dalších setkání pak půjdeme víc do hloubky, pomocí koučovaného rozhovoru budeme mapovat a zvědomovat Vaše nefunkční vzorce, postoje či očekávání a také budete občas dostávat úkoly typu „na co se do příště zaměřit, co si prohlížet či zkoušet začít dělat jinak“.

Jak si mám domluvit termín?

Pro domluvu konkrétního termínu mě prosím kontaktujte telefonicky, nebo zanechejte svůj telefon a já se Vám ozvu. Neřešte, jestli mě vyrušíte během konzultace, telefon si dávám potichu a volám zpět. Tento způsob preferuji kvůli výrazné časové úspoře oproti domlouvání termínu mailem či po smskách. Děkuji.

Má smysl konzultace online?

Již roky ověřuji, že konzultace online je plnohodnotná a během koronakrize se to potvrdilo zcela. Lidé z této formy konzultace zpočátku mívají obavu, říkají, že je přece lepší potkávat se osobně. Já jsem tento názor dříve také zastávala, ale čím déle konzultace online provozuji, tím více mi připadá, že jde pouze o zvyk.

Jaké potřebuji technické vybavení?

Budete potřebovat:

  • Počítač s kamerou a mikrofonem.
    Můžete také použít tablet či „chytrý“ telefon.
  • Program Zoom

Podrobný popis a návod zde.

Chcete znát odpověď na svou otázku?

Jak začít?

w
Domluvit schůzku

Pro domluvu konkrétního termínu mě prosím kontaktujte telefonicky:
+420 777 167 526,
nebo e-mailem:
[email protected]

t
Je můj problém vhodný?

Můžete přijít s jakýmkoli problémem – podstata je chuť a odhodlání ho řešit / vyřešit.

Neexistují problémy vhodné či nevhodné, ani příliš malé či příliš velké.

Jediné, co se se počítá je to, jestli vám daná situace vadí a chcete s ní něco udělat.

Jak konzultace probíhají?

Konzultace u mne probíhají buď osobně v Horním Břečkově (kousek od Znojma), nebo formou online (čili jako videohovor přes počítač) pro ty, kteří to mají ke Znojmu daleko. Již roky ověřuji, že konzultace online je plnohodnotná a během koronakrize se to potvrdilo ještě víc.

Lidé z této formy konzultace zpočátku mívají obavu, říkají, že je přeci lepší potkávat se osobně. Já jsem tento názor dříve také zastávala, ale čím déle konzultace online provozuji, tím více mi připadá, že jde pouze o zvyk.